Gençlik Komisyonu

Aramıza hoş geldin meslektaş;

Şüphesiz aklında çok soru var. Muhtemelen kaygılısın. Nasıl bir ortama geldiğini, eğitim sürecinin nasıl olacağını, iş olanaklarının ne olacağını, geçimini, mesleğinin geleceğini merak ediyorsundur.

Bir zamanlar bu soruları bizler de sorduk şüphesiz. Benzer kaygıları taşıdık. Bu nedenle de buradayız. Varlığımızın sana bir nebze katkı sağlayacağını umarak yeni yaşamının başlangıcında yanında olmak istedik.

Bundan böyle bir “eczane teknisyeni” olarak “ilaç” ile ilgileneceksin. O halde ilgilendiğin konunun tanımını iyi bilmelisin. Doğru tanım önemli zira mesleki haklarını “doğru tanımlama” ile güvence altında tutabilirsin.

Dünya Sağlık Örgütü ilacı “fizyolojik sistemleri ve patolojik (hastalık yapıcı) durumları, kullananın yararına değiştirmek veya incelemek amacı ile kullanılan ürün” olarak tanımlamaktadır.

1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Yasasının 1. maddesinde ise ilacın tanımı şöyledir: “ilaç farmakope veya formüllerde kayıtlı, teşhis, kür, yatıştırma tedavi veya hastalıklardan korunma için kullanılan maddeye denir. Bunun eczacılık teknolojisine uygun bir şekilde hazırlanıp ve özel bir isim altında sunulan şekline müstahzar denir.”

Eczane teknisyeni ise ilacın üretiminden dağıtımına kadar her aşamada yetkinliği olan kişidir.

Bu tanımları ezberlemeni değil anlamanı tavsiye ederiz. Bilmelisin ki bugün ve gelecekte senin ilaç üzerindeki yetkinliğini zayıflatmak isteyenler ilk olarak bu tanımları çarpıtmaya çalışacaklardır.

Eczacılık, bilimsel disiplin, metodik araştırma, analiz ve istatistik yöntemlerini esas alan pozitif bir bilim ve bu bilim temelli bir meslek. İnsan, aklı ve birikimi ile uyuşmayan, bilimsel süreçten geçmemiş bilgiyi reddeder. Bilimsel süreci iyi gözlemlemeni öneririz. Zira bilim ve akıl dışı çok şeyle iç içe yaşarken doğruyu bulmak için tek yol bu.

İlaç özel bir üründür. Diğer ürünlerden ayrılan özel nitelikleri var. Biz saymayalım, eğitimin sürecinde bunu sen düşün araştır, göreceksin. Eğer bu nitelikleri iyi anlarsan etik değerlere ve insana saygılı bir meslektaşımız olursun, insan mı para mı açmazına düşmeden, para takımını tutmadan insanca yaklaşırsın ilişkilerine. Ama içtenlikle söyleyelim bu kararı vermek o kadar kolay değil.

Meslek örgütümüzün burada olma nedeni de işte tam bu nokta. Dahil olmak için ilk adımını attığın meslekte etiğin, paylaşımın, birlikte davranabilme, aydın olma sorumluluğu gibi değerlerin önemini geçeceğin yollardan geçmiş insanlar olarak izin verirsen örnekleriyle sana anlatmak istiyoruz. Seni hiç tanımıyoruz, beyaz bir sayfasın bizler için ve aynı gemide olduğumuz için önemsiyoruz. Birlikte alacağımız her yol mesleğimizin kazanç hanesine yazılacaktır diye düşünüyoruz.

Birlikte olacağımız süreçte etkinliklerimiz, paylaşımlarımız olacak. Yeteneklerini, fikirlerini paylaşmaya hazırız, varlığın güç verecektir. Bizler de olanaklarımızı ve deneyimlerimizi koyuyoruz önüne… Katılırsan mutlu oluruz, inanıyoruz ki sen de mutlu olursun.